Ano rozvoji města, ano snižování spotřeby úřadu ...

Listopad 2012

Z tisku - obsazení finančního výboru

28. listopadu 2012 v 11:56
Upřesnění pro koaliční náměšťské zastupitele

Reakce na obsazení postu předsedy finančního výboru členem vládní koalice :

Podle krajského volebního lídra občanských demokratů Oty Bence je finanční výbor jedním z nejdůležitějších kontrolních orgánů, a jeho vedení tak bude kontrolovat samo sebe. "Jedná se o zásadní porušení pravidel demokratické soutěže politických stran a hrubé potlačení opozice v zastupitelstvu," uvedl za klub ODS Vysočina Ota Benc.

Hoši děkujem

8. listopadu 2012 v 12:53 | Ing.Ivo Matoušek
Dlouho jsem se vyhýbal celostátním politickým tématům, ale události posledních týdnů ve mně něco zlomily a prostě můj názor musí ven. Vždy jsem byl pravicový volič a jsem přesvědčen o správnosti konzervativní politiky se sociálními aspekty. Jenže to, co předvádí současná vládní koalice, nemá ani zrna pravicových principů podpory svobodného trhu, zaměstnavatelů, podnikatelů a s tím související deklarované snahy o obnovení růstu české ekonomiky. Snížení deficitu rozpočtu cestou zvyšování daní úspěšných a OSVČ je cestou do pekla, stejně jako zvyšování nepřímých daní ( DPH a spotřební daň ) .

Proč nesáhne vedení naší republiky k snížení téměř 80% mandatorních výdajů rozpočtu, vždyť o nesmyslném počtu různých úřadů, úředníků, institucí, státních organizací, špatném nastavení sociální, důchodové a zdravotní otázky ví každý rozumný člověk i brabec na střeše. Daňové přiznání na jednu stranu A4, nezvyšování daní, snižování byrokracie, omezení korupce - předvolební sliby jsou opravdu k smíchu.

Není dlouhodobě udržitelná situace bez vzniku nových firem, nových zaměstnavatelů, nových, na státu finančně nezávislých podnikatelů, každý by si měl vyzkoušet obtížnost finančního zajištění svých zaměstnanců či přinejmenším sama sebe. Zcela jinak potom vyznívá posuzování teplých bezpečných místeček na úřadech, s plným vědomím dobré práce velké části úředníků v nich, v příspěvkových městských organizacích, státních i městských firmách, ovšem za peníze jiných. Dokonce i rozumím názoru současného vedení státu i některých měst, oni si vážně upřímně myslí, že to dělají dobře, bez osobní zkušenosti z podnikání a zjištění tvrdé reality trhu, jsou totiž jejich názory zcela degradované.

Čemu už ale vůbec nerozumím, je sebevražda ODS v přímém přenosu. Jak je možné, že vcelku inteligentní lidé v jejich vedení nechápou, že levicoví voliči je volit nebudou nikdy a jejich bývalí přívrženci k tomu nemají v současnosti jediný racionální důvod. Strašák exkomunismu, jako možný důvod podpory, už vyznívá rovněž zcela do ztracena.

Jsem hluboce přesvědčen o jednoduchosti nastavení správných ekonomických pravidel systému veřejné sféry. Sestavení dlouhodobě vyrovnaného rozpočtu alias snížení 100 miliard ročních výdajů při obratu téměř čtyřiceti násobně vyšším - tedy vyřešení cca 2,5 % nemůže být problém. Tedy v případě že chci!

Nejhorší na současné situaci je nulová vize na zlepšení, vůbec nevěřím současné levici, že tento systém změní a navíc pan předseda svým neustálým přitakáváním a nabubřelým arogantním chováním je mi mimořádně nesympatický, téměř jako jeho předchůdce. A jeho charisma ? Znají jeho volitelé vůbec ten pojem a význam?

Je více než dvacet let po nějaké sametové revoluci, lidem jsou úplně fuk prvotní principy demokracie, většina lidí má základní existenční problémy, někde stále, někde znovu přicházejí k moci staré struktury. Klíčové jsou známosti, teplá místečka, podnikání za veřejné finance, přetvářka, ješitnost, ale to už jsme i zpět v náměšťském prostředí.

Tak se těšme na projednávání městského rozpočtu na rok 2013, při zásadním zvýšení příjmů města ze státního rozpočtu změnou RUD se třeba v něm objeví i nějaké rozvojové výdaje a to případně nejen pro vládnoucí skupinu a jejich přitakávače.

A přání na konec. Tajně doufám, že si náměští hlavouni přečtou tuto větu a zruší absurdní smlouvu o zajištění úrokového rizika od roku 2013 v době, kdy ČNB třikrát po sobě snížila základní úrokovou sazbu na současnou nulu a nevyhodí tak z okna 300 tis. Kč ročně. To už by bylo vážně …